Vägghängd sängbord, ett par, Swedish Modern, 1940/50-tal.

Mahognyfanérat med svängd front. Två lådor samt hylla. Beslag av mässing samt väggkonsoler av mässingsfärgad metall. Bredd 71, djup 32, höjd exklusive väggkonsol 15, höjd med väggkonsol 32 cm. Skruvar medföljer.

Något slitage. Smärre skador.

Utropspris
3 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69