Madeleine Pyk – en samling F769

Skåp, barockstil, 1800-tales andra hälft.

Delbart skåp av ek. Överdelen med hyllor bakom två skåpdörrar. Nederdelen med hyllor bakom två skåpdörrar, samt två lådor i skåpets nedre del. Dörrarna med rik skuren portikdekor, samt flankerade av kannelerade kolonetter. Bredd 175, djup 76, höjd 210 cm. Nyckel finns.

Ställvis slitage. Fläckar. Märken. Smärre skador. Torrsprickor. Lösa delar. Nyckel finns.

Utropspris
8 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69