Hans Bergström, vägglampetter, ett par, modell 406, Ateljé Lyktan, 1900-talets mitt.
Reflexskärm i mässing, delvis perforerad med dekor av stjärnor. Kupor i opalglas, för en ljuspunkt vardera. Höjd 29 cm.
Ej funktionstestade. Slitage. Fläckar. Den ena med klippt el. Nagg.