Bestick, 36 delar, silver, bl a St Petersburg 1858

5 matskedar 21,5 cm, St Petersburg 1858.
6 matskedar 22 cm, Grodno 1884
2 bordsskedar 17,5 cm, Grodno 1884
7 teskedar, 14,3 cm, St Petersburg 1866.
1 servettring diameter 5 cm, kokoshnikstämpel.

1 sked med graverad dekor på bladet, 16 cm, Moskva 1889
1 sked samt 1 gaffel, blomdekor, 17-17,5 cm, Helsingfors.

8 matknivar med ymninghetshorn, otydliga finska stämplar, 25 cm.

4 bordsgafflar gammal fransk, 17,5 cm, E Holmberg Karlskrona 1844

Total vikt inkl stålblad 1850 gram.

10 matknivar 26 cm utan stämplar medföljer.

Medföljande schatull 50 x 30 x 12 cm. Nyckel finns.

Gravyr, slitage, bucklor.

Proveniens

Familjen Langhoff och Maexmontan

Utropspris
12 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02