Grete Jalk

(Danmark, 1920-2006)
Grete Jalk
(Danmark, 1920-2006)

Grete Jalk, fåtölj, modell 118, France & Son, Danmark, 1960-tal.

Stomme av teak. Lösa stoppade läderbeklädda dynor i sits och rygg. Plakettmärkt. Sitthöjd ca 42, bredd 78 cm, totalhöjd ca 76 cm.

Slitage och torrsprickor på lädret. Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
400 EUR