Karmstolar, två stycken gustavianska, 1700-talets slut.

Målade stolar med skuren dekor. Kannelerade ben. Sarg med hörnfleuroner och växtslinga. Armlän och rygg med pärlstav och krön av humlekvist. Stoppad sits och rygg. Klädda armlän. Sitthöjd 38, bredd 61 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skador. Lagningar. Fläckar.

Utropspris
4 000 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703