Robert Zuckerman

(USA, 1955-2022)
Robert Zuckerman
(USA, 1955-2022)

Robert Zuckerman, fotografi, numrerad 1/50, signerad.

"Star Wars Marquee, Albuquerque, New Mexico". Archival ink print. Bildyta 70 x 70 cm.

Ej examinerad ur ram. Helhetsintrycket är gott.

Konstnär

Robert Zuckerman är en framstående amerikansk fotograf känd för sitt arbete inom underhållningsindustrin, särskilt inom film- och TV-branschen. Han har utvecklat en karakteristisk stil och en skarp blick för att fånga fängslande och suggestiva bilder som berättar historier och avslöjar motivens essens.

Zuckerman inledde sin karriär inom fotografi under slutet av 1980-talet och början av 1990-talet. Han fokuserade initialt på kommersiell och reklamfotografi och arbetade med klienter som Nike, Reebok och Coca-Cola. Men hans passion för filmen lockade honom mot filmvärlden, där han fann sin sanna kallelse.

Som stillbildsfotograf på filminspelningar har Zuckerman haft möjlighet att arbeta på ett flertal anmärkningsvärda projekt. Han har samarbetat med hyllade regissörer och skådespelare, fångat ögonblick bakom kulisserna och skapat marknadsföringsmaterial. Några av de filmer han har associerats med inkluderar "Fight Club", "The Crow", "The X-Files: Fight the Future", "Kill Bill: Vol. 1", "Spider-Man" och "Iron Man", bland många andra.

Utropspris
18 000 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69