Soffa, taburett, samt stol, sengustaviansk stil, 1800/1900-tal.

Vitmålade med bronserad dekor av bandslinga och bladskärning. Soffan och taburetten med bladhästrade ben. Soffan med lös plymå i sitsen. Soffans längd 145, sitthöjd 50, höjd 72 cm. Taburettens sitthöjd 42, längd 66, djup 41 cm. Stolens sitthöjd 42, bredd 49, höjd 91 cm.

Senare målning. Förstärkning. Smärre färgbortfall. Ställvis slitage. Fläckar. Smärre skador. Sprickor.

Utropspris
4 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69