Ring 18K vitguld, briljantslipade diamanter och päronslipad safir

Den största diamanten mäter ca 0,28 ct, färg samt klarhet ca L/P, ringen har diamanter om totalt ca 0,59 ct, safiren mäter ca 5,2x5 mm, ringskenans längd 5,2 cm, ringstorlek 17,25/54, vikt ca 14,40 gram

Inneslutningar. Smärre nagg. Mindre repor på ringskenan. Diamanten om 0,28 ct sitter ej löst men är lite sned i fattningen, eventuellt ses över av guldsmed.

Utropspris
15 000 SEK
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95