Den största diamanten mäter ca 0,28 ct, färg samt klarhet ca L/P, ringen har diamanter om totalt ca 0,59 ct, safiren mäter ca 5,2x5 mm, ringskenans längd 5,2 cm, ringstorlek 17,25/54, vikt ca 14,40 gram
Inneslutningar. Smärre nagg. Mindre repor på ringskenan. Diamanten om 0,28 ct sitter ej löst men är lite sned i fattningen, eventuellt ses över av guldsmed.