Gallerskål med fat, porslin, Royal Copenhagen, Danmark.
Polykromt bemålad med motiv av blommor. Delvis förgylld. modell 4/1574 samt 4/1746. Diameter på fatet 23,5 cm. Diameter på skålen 19 cm.
Nagg. Smärre slitage. Fatet andrasortering.