Dorrit von Fieandt

(Finland, 1927-2021)
Dorrit von Fieandt
(Finland, 1927-2021)

Inkeri Leivo och Dorrit von Fieandt, servis, 32 delar, porslin, "Arctica Poetica", Arabia 1990-tal.

Modellen formgiven av Inkeri Leivo och dekoren av Dorrit von Fieandt
8 mattallrikar, diameter 26cm
8 djupa tallrikar, 20,5 cm
1 serveringsskål, diameter 21,5 cm, höjd 9 cm
1 serveringsfat, diameter 33 cm
såskanna, längd 19,5 cm
6 assietter, 20,5 cm
6 st koppar med fat
sockerskål med lock

Helhetsintrycket är gott. Obetydligt ytslitage.

Utropspris
500 EUR

Ylva Sinkkonen
Ylva Sinkkonen
+358 50 305 2227