Bestick, 36 st, silver, Finland och Ryssland

Snäckmodell;

6 matskedar, graverat monogram under krona, 22,5 cm, Samuel Sundgren, Åbo, Finland, 1826.
3 matskedar, 21,5 cm, Samuel Sundgren, Åbo, Finland, 1830.
6 matgafflar, graverat monogram under krona, 20 cm, varav två Samuel Sundgren, Åbo, Finland, 1831, samt fyra st Finland 1898.
6 gafflar, graverat monogram under krona, 16,5 cm, V Lindman, Helsingfors 1916.
6 bordsskedar 17,5 cm, V Lindman, Helsingfors 1914
1 bordssked 18 cm
3 bordsskedar 16,5 cm, Olof Robert Lundgren, Åbo, bla 1862.
1 tesked 15 cm, V Lindman Helsingfors 1914.
1 fiskserveringsspade, 34 cm, St Petersburg, 1840.
2 salladsbestick, delvis förgyllda, 26 cm, HJ Fagerroos, Helsingfors 1910.

Modell Olga;

1 strösked 19 cm, St Petersburg 1846

Total vikt 1990 gram.

2 knivar snäckmodell, med skador och spår av stämplar medföljer.
9 knivar utan stämplar medföljer.

Gravyr. Slitage, bristningar, bucklor.

Proveniens

Familjen Langhoff och Maexmontan

Utropspris
12 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02