René Lalique, vas, glas, "Bacchantes", Frankrike.
Röktonat glas med dekor av dansande kvinnor. Etikettmärkt Lalique Paris samt signerad Lalique® France. Höjd 14,5 cm.
Mikronagg vid mynningen samt smärre märken.
Modellen formgiven 1927.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10