Kaffeservis, 14 delar, porslin, Meissen, Tyskland, 1900-tal.
Handmålad blomsterdekor med guldkant.
12 kaffekoppar med fat, koppens höjd 5, fatets diameter 11 cm.
1 serveringsfat, längd 40 cm.
1 djup serveringsfat, längd 26 cm.
Smärre ytslitage. Samtliga delar förutom en kopp med fat tredjesortering. Mikronagg förekommer.
Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.