Delvis förgylld samt invändigt förgylld. Slät med tre kulfötter och kulformat tumgrepp, locket med bård och medaljong. Höjd 15,5 cm, vikt 478 gram.
Undersides gravyr. Smärre slitage, märken.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10