Bemålade. Fyra stolar samt två karmstolar av snarlika modeller. Lösa stoppade sitsar. Runda kannelerade ben med hörnfleuroner. Ryggarna med kopplade spjälknippen med dekor av veteax. Sitthöjd ca 45-47, höjd 92-98 cm. Ovalt bord med 2 iläggsskivor. Längd 162-260, bredd 110, höjd 76 cm.
Något slitage. Ställvis färgbortfall. Fläckar. Krackelyr. Torrsprickor.