Fanerad med björk och ek samt med svärtade detaljer. Front med fem skjutdörrar och bakomliggande hyll- samt lådinredning. Nedtill tre utdragbara skivor med dragknoppar i mässing. Bredd 198, djup 65, höjd 95 cm.
Något slitage. Fläckar. Märken. Smärre fanerskador.