Ulla Procopé

(Finland, 1921-1968)
Ulla Procopé
(Finland, 1921-1968)

Ulla Procopé, servis, 61 delar, porslin, "Valencia", Arabia.

Bestående av:
11 mattallrikar, diameter 26 cm.
12 djupa tallrikar, diameter 23 cm.
11 assietter, diameter 20 cm.
5 buljongkoppar med lock och fat, höjd 10 cm.
6 kaffekoppar med fat, höjd 7 cm.
7 moccakoppar med fat, höjd 5 cm.
2 fat, diameter 35 respektive 36 cm.
1 serveringsskål på fot, diameter 29 cm.
1 kanna, höjd 14 cm.
1 terrin med lock, diameter 22 cm.
1 skärbräda, längd 36,5 cm.
1 tekanna, höjd 12 cm.
1 gräddkanna, höjd 7 cm.
1 sockerskål, höjd 7 cm.

Ett fåtal udda fat samt ett buljongkoppslock medföljer.

Slitage. Ställvisa små glasyrmärken på undersidorna, enstaka hårspickor och mindre nagg förekommer.

Utropspris
10 000 SEK

Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71