Mari Rantanen, monotypi, signerad och daterad 1992.
Utan titel. 24 x 41 cm.
Ej examinerad ur ram.
Mari Rantanen, finländsk bildkonstnär. Utbildad vid Finska konstakademin, Helsingfors 1975-1979, vid Pratt Institute, New York, Professor vid Konstakademien i Stockholm 1996-2005. Mari Rantanen har alltid varit intresserad av färgens och formens samspel och ljusets uttryckskraft. Hennes måleri präglas av starka kraftfält och ett ytterst personligt färgspel i komplexa mönster.