Rokokostil med blank glasyr i vitt.
14 mattallrikar, diameter 25,5 cm.
15 djupa tallrikar, diameter 25,5 cm.
3 assietter, diameter 17,5 cm.
4 serveringsfat, bredd 21-28 cm.
15 förrättstallrikar, diameter 22 cm.
1 terrin med lock, längd 24, höjd 16 cm.
1 såsbåt, längd 23, höjd 10 cm.
6 serveringsfat, längd 30-44 cm.
En mattallrik med spricka och nagg, en mattallrik med nagg. En djup tallrik med lagningar. Förrättstallrik med sprickor. Flertalet serveringsfat med nagg. Såsbåt med nagg. Mikronagg förekommer.