Børge Mogensen, bord, "Shaker Table", CM Madsens Fabriker, Danmark, modellen formgiven 1958.
Bok. Brännmärkt CM MADSENS FABRIKER HAARBY CM DANMARK MADE IN DENMARK DESIGN BØRGE MOGENSEN. Längd 140, bredd 89, höjd 71 cm. Två grålackerade förlängningsskivor medföljer, längd 49 cm vardera.
Slitage. Repor. Märken.