Ferdinand Boberg

(Sverige, 1860-1945)
Ferdinand Boberg
(Sverige, 1860-1945)

Ferdinand Boberg, stolar, 4 st, jugend, Sverige omkring 1900.

Sekundär bemålning i benvitt, genombruten ryggbricka med dekor av rosor och bokstaven T, sits och rygg med rödbrun galonklädsel. Sitthöjd 45, höjd 85 cm.

Senare målning. Slitage. Färgbortfall. Skador och lagningar på klädsel.

Svenska Slöjdföreningens utställning av moderna möbler, år 1899. Denna modell visades här, ritad för Prins Eugen.

Barbro Hovstadius (red), Ann Thorson Walton, Nationalmuseums utställningskatalog nr 601, "Ferdinand Boberg, arkitekten som allkonstnär" Centraltryckeriet, Borås 1997. Stolen omnämnd sid 38-39, 72 samt sid 98, katalognummer 52.

Modellen ursprungligen ritad år 1899 för Prins Eugens bostad i Arvfurstens palats. Uppsättningen flyttades sedermera till det av Boberg för prins Eugen ritade och nybyggda Waldemarsudde (1903-1905).

Utropspris
8 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14