Skrivskåp, senbarock, 1700-talets mitt. Sannolikt Småland.

Ek, träintarsia med dekor av kompassros, band, solfjädrar, samt papyrus/blomster i kruka. Beslag i mässing. Övredel med 3 hyllplan bakom dubbeldörrar. Underdel med 3 lådor och skrivklaff, med bakomliggande inredning innehållande flera lönnfack, lådor, dörr och hyllplan. Höjd 214,5 cm, bredd 133 cm, djup 47 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Lösa delar medföljer. Senare beslag. Senare lås. Smärre skador. Övre höger dörr har vridigt sig.

Utropspris
250 EUR
Mikael Nygård
Mikael Nygård