Jan Johansson, vas, glas, Orrefors Gallery, 9/40, 1990.
Klarglas, oktagonal form med innesluten dekor av spiraler, på fotklack i blå tonat glas. Signerad Orrefors Gallery -90 932370 Jan Johansson 9/40 och egenhändigt signerad Jan Johansson. Diameter 15, höjd 18 cm.
Obetydligt ytslitage. Helhetsintrycket är gott.