Yrjö Rosola, vas, glas, Karhula/Iittala 1930-tal.
Slipat kristallglas, dekorationsbild med ren. Guldkant från Kultakeskus. Diameter 12, höjd 21 cm.
Visst ytslitage. Skrapmärken undertill. Fot med större nagg.
Karhula-Iittala glasfabrikers presentkatalog 1938, förpackning nr 57, vasen produktnummer 7003.