Carl Johan De Geer & Ernst Billgren, akryl på pannå.
"Det sjunde inseglet” 40 x 61 cm.
Smärre skador.
Från utställningen/happeningen "Hets", Göteborgs konstmuseum 1994. Motivet målat av initiativtagarna Billgren och De Geer tillsammans med konstelever från Valand.
Carl Johan De Geer, svensk målare, formgivare, fotograf och författare. Utbildad 1959-62 på Konstfack. Han är en av de främsta representanterna för 60-talets gränsöverskridande konstnärer. Med tidningen ”Puss” som plattform drev han och andra med samhället och dess företrädare i en förargelseväckande satirisk stil. I sina utställningar, som ofta är hela scenografier arbetar han med alla konstformer, han har formgivit textila mönster, gjort målningar med kitsch och minnesbilder, filmer samt skrivit romaner i ett gränsland mellan modernism och pop-kultur.