Marianne Westman, matservis, 42 delar, mestadels 'Picknick', Rörstrand.
Bestående av:
3 tallrikar, 2 med röd kant en med turkos, 24 cm (en med nagg de andra med fotringsnagg).
6 tallrikar, Pomona, 24 cm (en med nagg).
3 tallrikar, en gul och två röda, 21 cm.
4 djupa tallrikar, gula, 21 cm (en med nagg).
4 assietter, turkosa, 18 cm (2 med nagg).
2 skålar, 21 cm (en meg nagg).
3 karott med handtag, 22-29 cm.
3 skålar, 17-23 cm (två med nagg).
3 burkar med lock, 11-15,5 cm (burken med vitt lock lagad).
2 brickor, 37-43 cm (nagg på den större).
2 skärbrädor, 37 cm (bränningsspricka på den större).
2 karotter med handtag och lock, 18-23 cm (varav en ur serien 'Stuva' och med nagg på locket).
Ostkupa, 16 cm.
Mjölkkanna, 11 cm (
Gryta med lock, 28 cm (nagg på locket samt defekt i godset på grytan).
Burk, ur serien Arom, 9 cm.
Liten vas/burk, 7,5 cm..
Glasyrmistor. Krackelyr. Nagg. Lagning. Åldersrelaterat slitage. Missfärgade fläckar på flertalet delar.
Formgivaren, keramikern och textildesignern Marianne Westman (f. 1928) anses vara en av Sveriges främsta formgivare inom hushållsporslin. Efter studier på Konstfack fick hon fast anställning på Rörstrands porslinsfabrik. Där utvecklade hon porslinsserierna Mon Amie och Picknick, som numera anses vara moderna klassiker.
Under några år på 1970-talet arbetade Marianne Westman på Skrufs glasbruk, där hon gjorde ostbrickorna Provence och serien Le Chef. Mellan 1972 och 1993 frilansade hon på olika porslinsfabriker i Bayern i Tyskland och gjorde serviserna Kristina och Falun.