Guldmynt, Katarina II av Ryssland, 10 rubel, 1766.

Katarina den Stora. Diameter ca 29,3 mm. Vikt 13 g.

Testmärke på hjässan, ett kantnagg. Åldersrelaterat ytslitage.

Utropspris
2 500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492