"Svenska slott och Herresäten vid 1900-talets början", 5 band, Stockholm 1908-10, samt "Herrgårdar i Finland", 1 band.

Halvfranska band med guldprägling och marmorering (olika nyans och mönster, 2+3 st), 32 x 25,5 cm.

"Herrgårdar i Finland", 1 band, Nyland I, Helsingfors 1928, 32,5 x 26 cm, helt skinnband med guldprägling.

Märken. Smärre skador. Ej genomgångna.

Utropspris
3 000 SEK