Skedar, 15 st, silver, Sverige 1800-tal.

Sex skedar i modell gammal fransk, bl a Johan Wahlström Jönköping 1840, Petter Adolf Sjöberg Stockholm 1831, Arvid Öhrn Gävle 1848, Anders Rothman d.y, Örebro, 1869.

Tre skedar med fiolskaft, Per Olof Bäckström Gävle 1815, Olof Hellbom Stockholm 1804 samt Olof Hellbom Stockholm 1817.

Tre skedar i rund modell med bladdekor, Olof Sohlberg Falun 1837-39.

En sked med mittås, ostämplad.

En sked i gammalsvensk modell E Linderoth Umeå 1827.

En sked i snäckmodell CJ Kling Gävle 1873.

Längd 18-22,5 cm, vikt totalt 698 gram.

Åldersrelaterat slitage. En sked med skadat blad.

Utropspris
4 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02