Ilmari Lappalainen, fåtölj, "Laila", Asko, Finland 1950-tal.
Fast stoppad klädsel, ryggstöd med knappar. Lackade ben. Bredd 82 cm. Sitthöjd 37 cm. Totalhöjd 80 cm.
Senare klädsel. Ställvis slitage.