Ilmari Lappalainen

(Finland, 1918-2006)
Ilmari Lappalainen
(Finland, 1918-2006)

Ilmari Lappalainen, fåtölj, "Laila", Asko, Finland 1950-tal.

Fast stoppad klädsel, ryggstöd med knappar. Lackade ben. Bredd 82 cm. Sitthöjd 37 cm. Totalhöjd 80 cm.

Senare klädsel. Ställvis slitage.

Utropspris
300 EUR