Stomme av bok. Genombruten balusterformad ryggbricka. Fast stoppad sits. Arbalète-formad främre sarg, kopplade ben med H-kryss. Sitthöjd 49, höjd 102 cm.
Renoverade och kompletterade. Torrsprickor. Lagningar. Klädsel saknas. Instabila. Åldersrelaterat slitage.