Takkrona, 1800-talets andra hälft. Höjd 83 cm.

Tre svängda ljusarmar. Förgyllda gjutna bronsdelar, i form av blad och hängande blommor, märkta 2001.G. Behängd med stavformade prismor. Diameter ca 47 cm.

Åldersrelaterat slitage. Senare elektrifiering. Smärre nagg på några prismor. Omarbetad från gas, har troligtvis tidigare haft kupor. Ej funktionstestad.

Utropspris
400 EUR