Bestickservis, 33 delar, silver, "Svenska Floran", Gewe, Malmö, 1900-talets andra hälft.

Dekor av blommor ur den svenska floran.
Bestående av:
13 mockaskedar, längd 10 cm.
12 bakelsegafflar, längd 13 cm.
2 serveringsgafflar, längd 16,5 samt 19 cm.
Sockertång, längd 8,5 cm.
Kaktång, längd 19 cm.
Druvsax, längd 12 cm.
Kakspade, längd 15 cm.
Tårtspade, längd 21 cm.
Tårtkniv, längd 20 cm.
Medföljer 2 skedar ej Gewe, längd 10 cm.

Total vikt 648 gram, inklusive delar i rostfritt stål.
Två etuier medföljer.

Smärre slitage.

Utropspris
4 000 SEK