Carl-Axel Acking, taklampa, Swedish Modern, ASEA, 1940/50-tal.
Kupa av vitt opakt glas, stomme av mässing, Etikettmärkt ASEA Belysning. Höjd 56 cm.
Ej funktionstestad. Fungerar enligt uppgift. Smärre slitage. Nagg.
Jämför modellen med annorlunda upphängning ur Carl Axel Ackings arkiv.
Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1951, 4/5 sid 107.
Carl-Axel Acking (1910-2001) var arkitekt och formgivare. Acking räknas som en av de mest inflytelserika formgivare och arkitekterna i Sverige under 1930-50-talet. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Stockholms Hantverksförening, Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors samt KF. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska "Trienna" stolen. Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg och hade betydande positioner inom den svenska arkitekt och formvärlden.