Delvis fanerat i palisander, invändig inredning av sammetsklädda hyllor, beslag i mässing. Nyckel medföljer. Bredd, ca 64, djup ca 40 och höjd ca 156 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Torrspricka. Renoverad. Skador. Löst beslag på vänster ben.