Olle Sjögren, soffa, Swedish Modern, O.H. Sjögren, Tranås, 1940/50-tal.
Stoppad soffa med mönstrad textilklädsel. Svängd modell, lösa plymåer i sits. Sitthöjd 44, djup ca 80, längd 242, höjd 77 cm.
Ställvis slitage. Märken. Klädsel ställvis skadad.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10