Axel Einar Hjorth, bokhyllor, ett par, "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1930/40-tal.
Bokhyllor fanerade med betsad björk. flyttbara hyllplan, märkt med NKs metallbricka. Bredd 100, djup 26, höjd 66 cm. Modellen ritad 11 april 1931.
Smärre slitage. Märken. Hyllbärare saknas.