Servis 58 dlr Musselmalet Royal Copenhagen porslin 1900-talets andra hälft

Bestående av;
5 djupa tallrikar modellnr 566 diameter 21 cm (2ra/3dje sort),
1 fat med gallerkant,
1 triangulärt fat modellnr 515 (2ra sort),
1 bricka modellnr 716,
1 djup skål modellnr 624 (2ra sort),¨
1 skålfat på fot modellnr 511
14 assietter modellnr 575 (2 st 2ra sort, 2 st 3dje sort),
4 assietter modellnr 576 (2ra sort),
¨5 assietter modellnr 547,
6 koppar med fatt modellnr 456 ( 1 2ra sort),
1 sockerskål modellnr 691 (saknar lock),
2 koppar med fat modellnr 526-528 (en kopp märkt 054),
1 fat modellnr 1086,
2 fat modellnr 652 (kantnagg),
7 koppar med 8 fat modellnr 069/070,
5 tefat omärkta.

Åldersrelaterat slitage. Andrasortering. Nagg. Repor.

Utropspris
4 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13