Carl Fagerlund, takplafond, Orrefors, 1900-talets andra hälft.
Stomme i mässingsfärgad metall, kupa i glas. 6 ljuspunkter. Diameter 38, höjd ca 10 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage.