Madeleine Pyk – en samling F769

Säng, 1800-talets andra hälft, samt sänghimmel.

Betsat trä, bl a björk. Huvudgavel med skuren genombruten dekor av blad, blomsterurna och krönande strålande stjärna, sidorna svängda med krönande knoppar, fotgavel med svängda sidor och dekor av rosor i krönet. Bredd 124, längd reglerbar, bäddmått längd ca 190-205 cm, höjd 126 cm.
Inre mått bredd ca 114 cm.

En senare sänghimmel medföljer, höjd monterad totalt troligen ca 295 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre fanerskador. Märken.

Utropspris
4 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02