Gråmålad trästomme med skuren dekor av lagerstav, delvis genombruten rygg, fast stoppad sits med textilklädsel, överkragade kannelerade ben. Sitthöjd 43, höjd 86 cm.
Senare målning. Skador, dekorbortfall. Två saknar klädsel. Lagningar. Fläckar.
Familjen Kempe, Robertsfors Herrgård. Arv från Ragnar Kempe (1901-1979), son till Seth Kempe.