Allmoge
1489098

Erik Westberg, kronkåsa, Rengsjö, signerad och daterad 1987.

Rikt skuren och polykromt bemålad furu. Rund kopp, uppåtgående grepar i form av två hästar sammanlänkade av tyglar, slingrande blad och centralt placerat hjärta. Signerad "Denna kåsa är skuren och målad av E. Westberg Rengsjö år 1987" samt med initialerna EW undertill. Bredd 60, höjd 72,5 cm

Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
3 000 SEK

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38