Svartlackerade. Rund form med svängd rygg. Mörkgrönt skinn i sits och rygg. Stämpelmärkta och etikettmärkta. Bredd 55, höjd 73, sitthöjd 44 cm.
Ställvis slitage och färgbortfall. Vissa torrsprickor. Fläckar. Vissa skador på sitsarna.
Berns restauranger.