Vaser, 2 st, glas, en Loetz, ca 1900.
Iriserande gultonad glasmassa med påklippt dekor, signerad Loetz Austria, den andra med dekor i rött mot halmgult underfång, svagt iriserande yta, märkt 207/II. Höjd 14 och 17,6 cm.
Helhetsintrycket är gott med lätt slitage.
Agard Cohrs samliing, därefter i arv.
Agard Cohr hade en antikhandel i Hamburg, Ludolfstrasse 4, och specialiserade sig på Art Nouveau, Art Deco och asiatiska bronser.