Børge Mogensen, soffa, modell 2442, Fredericia, Danmark.
Stomme av ek. Lösa plymåer i rygg och sits med mönstrad textilklädsel. Längd 218, djup 80, sitthöjd 41, höjd 66 cm.
Något slitage. Märken. Fläckar. Beige klädsel under dynor med smärre skador.