Stomme av mässing. Välvd kupa av matterat, gultonat glas med dekor av kvinnor. För två ljuspunkter. Diameter 44, höjd 44 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Kant med nagg. Stång sitter löst.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10