Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

Ilmari Tapiovaara, stol, ”Mademoiselle” Edsbyverken, daterad 1959.

Delvis svartmålad med betsad sits. Spjälad rygg och kopplad benställning. Märkt. Sitthöjd 35, höjd 90 cm.

Smärre slitage. Märken. Retuscher.

Formgivare

Utropspris
5 000 SEK

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38