Carl Malmsten, matgrupp, 5 delar, "Herrgården", Bodafors, 1961.
Ovalt målat bord med två iläggsskivor. Längd 139-249, bredd 100, höjd 74 cm. Bordet brännmärkt Bodafors Design Carl Malmsten Made in Sweden 1961. Fyra stolar med textilklädda sitsar, brännmärkta Bodafors Design Carl Malmsten Made in Sweden 1961. Sitthöjd 44, bredd 47, höjd 84 cm.
Något slitage. Fläckar. Smärre färgbortfall. Torkad stoppning.
Carl Malmsten är en av Sveriges mest kända möbelformgivare. Han står bakom flera moderna designklassiker som pinnstolen ”Lilla Åland”, fåtöljen ”Farmor”, soffan ”Samsas”, skåpet ”Herrgården” och möbelserien ”Vardag”.
Både ”Lilla Åland” och ”Vardag” anammade dåtidens ideal om ”vackrare vardagsvara” när de introducerades under 1940-talet. Med sin nätta form och sparsmakade design blev de snabbt tidlösa inredningsdetaljer som vi ser i många hem än idag. Under början av sin karriär gjorde Malmsten praktik på olika snickeriverkstäder och studerade möbler på Nordiska museet och Skansen. Sitt stora genombrott fick han 1916 då han fick uppdraget att formge en del av inredningen i Stockholms Stadshus. Malmsten samarbetade med flera arkitekter, som Ragnar Östberg, Ivar Tengbom och Ferdinand Boberg och genomförde arbeten för både Stockholms konserthus och Ulriksdals slott. Han deltog i den idag klassiska hemutställningen på Liljevalchs 1917 där begreppet ”Vackrare vardagsvara” myntades.