Axel Einar Hjorth, konsolbord, björk, "Cecil" SMF Bodafors, 1920/30-tal.
Bonad björk. En låda i sargen. Bredd 66, djup 33,5, höjd 72 cm.
Fläckar. Smärre fanerskador. Smärre slitage.